0
0

آموزش مشاهده اطلاعات ارسال شده طرف مقابل + اطلاعیه معاملات فصلی

5286 بازدید

لطفا قبل از مطالعه متن حتما این فیلم را مشاهده کنید تمامی نکات در مورد مشاهده اطلاعات ارسال شده برای شما در سامانه معاملات فصلی و گزارش اطلاعیه معاملات فصلی به صورت کامل توضیح داده شده است.

گزارش مشاهده اطلاعات ارسال شده برای شما

گزارشی است مربوط به اطلاعات شما توسط طرفین معامله در زمان خرید، فروش، قراردادها  و … خب شاید سوال برای شما پیش بیاید که به چه صورت این اطلاعات مشاهده می شود؟

سازمان امور مالیاتی یه قسمتی رو در سامانه معاملات فصلی طراحی کرده است به نام مشاهده گزارشات ارسال شده برای شما و اینکه هدف از این مورد چی بوده است را حتما در ادامه به آن اشاره می کنیم

خب بریم سراغ یک توضیح کامل تر در خصوص مشاهده گزاشات ارسال شده برای شما

زمانی که شما به شخصی فروش داشته باشید، شخص خریدار اطلاعات شما را اعم از نوع شخصیت حقیقی یا حقوقی، ام شخص یا شرکت، شماره ملی یا شناسه ملی، نام استان یا شهر، آدرس کامل، نوع کالا، مبلغ کالا و … را در سامانه معاملات فصلی به عنوان فروشنده ثبت می کند و با ثبت این این موارد اطلاعات شما در قسمت مشاهده اطلاعات ارسال شده برای شما در سامانه معاملات فصلی قرار می گیرد و قابل رویت برای شما می باشد.

یا برعکس زمانی که از شخصی خرید داشته باشید، شخص فروشنده اطلاعات شما را (مانند اطلاعات فوق) در سامانه معاملات فصلی یه عنوان خریدار ثبت می کند و با ثبت  این موارد اطلاعات شما در قسمت مشاهده گزارشات ارسال شده برای شما قرار می گیرد و قابل رویت برای شما می باشد.

نحوه مشاهده اطلاعات ارسال شده برای شما

با مراجعه به سامانه tax.gov.ir در قسمت صورت معاملات فصلی الکترونیکی و در انتهای این صفحه بروی سامانه صورت معاملات کلیک می کنیم و با درج نام کاربری ، رمز عبور و کلمه امنینی وارد حساب کاربری خود می شوید.

کاربرد مشاهده اطلاعات ارسال شده طرف مقابل

کاربرد دیگر این سامانه این است که شما می توانید هر زمان که خواستید نسبت به بررسی و مشاهده اطلاعات ارسالی معاملات خود توسط طرفین دیگر معامله برای دوره های گذشته اقدام نمایید و در صورت مشاهده هر گونه اشتباه و مغایرت می توانید به طرفین معامله اطلاع دهید.

گزارش اطلاعیه معاملات فصلی

گزارشی است در زمان رسیدگی مالیاتی  ممیز به همراه برگه دعوت اسناد و مدارک به شما تحویل می دهد تا به همراه اسناد و مدارک دیگر رسیدگی مالیاتی نسبت به تکمیل آن اقدام نمایید و این گزارش از طریق سامانه معاملات فصلی و از قسمت مشاهده اطلاعات ارسال شده طرف مقابل دریافت شده است.

توجه کنید اگر ممیز این گزارش را به شما داد دیگر نیازی به دریافت این گزارش از سامانه توسط شما نیست.

توجه کنید در صورتی که این گزاش توسط ممیز به شما داده نشد خود شما باید نسبت به دریافت آن از سامانه معاملات فصلی (در متن بالا و یا فیلم به صورت کامل اشاره شده است) اقدام نمایید.

توجه کنید در صورتی که در اطلاعات ارسالی طرفین معامله در گزارش اطلاعیه معاملات فصلی، اشتباه یا مغایرتی را مشاهده کردید می توانید به انها اطلاع دهید تا نسبت به رفع این مغایرت اقدام نمایند.

نحوه تکمیل اطلاعیه معاملات فصلی

چنانچه کارشناس مالیاتی گزارش اطلاعیه معاملات فصلی را به شما داد و یا اینکه خود شما اقدام به دریافت این گزارش از سامانه معاملات فصلی کردید باید نسبه به تکمیل آن اقدام نمایید و در زمان رسیدگی به همراه دیگر اسناد و مدارک به ممیز مربوطه ارائه دهید.

نحوه تکمیل این گزارش در فیلم به صورت کامل توضیح داده شده است.

نحوه اصلاح اشتباه و مغایرت در اطلاعیه معاملات فصلی

چنانچه اشتباهات توسط طرفین دیگر معامله باشد باید توسط خود آنها این اطلاعات انجام شود و شما نمی توانید نسبت به اصلاح آن اقدام نمایید فقط باید نسبت به آگاه کردن آنها هر چه سریع تر دست به کار شوید.

اگر اشتباهات ارسالی توسط شما باشد و خود شما هم متوجه این اشتباهات نباشید به طور مثال شناسه ملی یک شرکت را برای شرکت دیگری ثبت کرده باشید، طرفین معامله دقیقا بر عکس مورد فوق با مشاهده و بررسی اطلاعات ارسالی شما متوجه اشتباهات خواهند شد و به شما اطلاع می دهند و در این صورت اصلاحات باید توسط شما انجام شود.

احتمال دیگر اشتباهات هم وجود دارد!!!

اوقات با توجه به مشغله حسابدران یا تیم مالی امکان رخ دادن اشتباهات هم طبیعتا زیاد می شود به طور مثال در زمان ثبت فاکتور خرید احتمال این وجود دارد که به جای درج شناسه ملی فروشنده حسابداران به اشتباه شناسه ملی شرکت خود را در سامانه معاملات فصلی ثبت کنند و با توجه به این که سایر اطلاعات مانند نام شرکت به درستی وارد شده است اما سامانه معاملات فصلی طبق شناسه ملی عمل می کند.

با انجام این اشتباه که در زمان ثبت فاکتور خرید صورت گرفته است برای مودی خرید و هم فروش ثبت می شود.

اجازه بدید برای درک بهتر این موضوع یک مثال بزنم:

به طور مثال شما از شرکت همیار تجارت اقدام به خرید کردید و در زمان ثبت این فاکتور در سامانه معاملات فصلی به اشتباه شناسه ملی شرکت خود را ثبت می کنید با این کار در زمان مشاهده اطلاعیه معاملات فصلی متوجه خواهید شد با نام شرکت همیار تجارت هم برای شما خرید ثبت شده است و هم فروش !!! و این مورد در زمان رسیدگی قطعا برای شما مشکل ساز خواهد شد.

پیشنهاد ویژه همیار حساب

همیشه سعی کنید بصورت دوره ای و در زمان های کوتاه اطلاعات ارسال شده طرفین معامله که برای شما در سامانه ثبت شده است را بررسی کنید تا چنانچه اشتباهی را رویت کردید هر چه سریع تر به طرف مقابل اطلاعات دهید تا نسبت به اصلاح آن اقدام نمایند تا کار به زمان رسیدگی با توجه به کمبود وقت موکول نشود.

امیدواریم از مطالعه و تماشای این محتوا لذت برده باشید.

اگر براتون مفید بوده حتما نظرتون رو در قسمت پیام ها به اشتراک بگذارید و اگر سوالی هم در این خصوص دارید حتما بپرسید پاسخگوی شما هستیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamyarhesab.com/?p=3193
اشتراک گذاری:
سعید پیریایی وبسایت شخصی
سعید پیریایی هستم مدرس و مشاور مالیاتی، خوشحال می شوم تجربیات چند ساله خودم رو با ارسال مقالات اموزشی در دسترس شما دوستان عزیز قرار بدهم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد آموزش مشاهده اطلاعات ارسال شده طرف مقابل + اطلاعیه معاملات فصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.